Liszaj jest przewlekłą, niezakaźną chorobą skóry i błon śluzowych. Najczęściej pojawia się u osób między 30 a 60 rokiem życia. Pomimo, że przyczyny występowania liszaja nie są znane, to istnieje kilka ciekawych teorii.
Możliwe przyczyny:
skłonności genetyczne,
współwystępowanie z wirusowym zapaleniem wątroby typu C,
intensywny i ciągły stres może wywoływać i nasilać zmiany chorobowe,
kontakt z niektórymi substancjami chemicznymi (sole złota, arsen, środki przeciwmalaryczne, kolorowe wywoływacze zdjęć, wypełnienia amalgamatowe)
współwystępowanie z chorobami autoimmunologicznymi (bielactwo, łysienie plackowate, miastenia, wrzodziejące zapalenie jelit)
Objawy liszaja są uzależnione od jego miejsca występowania.
Skóra:
Płaskie, błyszczące gródki o różowym lub nawet czerwonobrunatnym kolorze. Zmiany te swędzą i można na nich zauważyć delikatną, opalizującą siateczkę. Najczęściej występują na przedramionach, wewnętrznej stronie ud i podudzia oraz w okolicy lędźwi.
Jama ustna:
Zmiany występujące w jamie ustnej są niezwykle częste i zwykle poprzedzają dalsze zmiany na skórze. Występują na błonie śluzowej policzków wzdłuż linii zgryzu w postaci białej siatki. Czasem mogą występować na języku, wargach i dziąsłach. Zmianom może towarzyszyć opuchlizna, łuszczenie się błony śluzowej na dziąsłach oraz bolesne owrzodzenia.
Paznokcie:
Widoczne żółte bruzdy i ubytki w płytce paznokcia często poprzedzające zmiany na skórze. Stopniowe wykruszanie płytki paznokcia, aż do jej całkowitego zaniku.
Narządy płciowe:
U mężczyzn przybierają postać sinofioletowych grudek, występujących na żołędzi i napletku. U kobiet są to swędzące, białe grudki na wargach sromowych. Zmiany w tym miejscu występują częściej u mężczyzn niż u kobiet.
Odbyt:
Często jest to jedyne miejsce występowania liszaja płaskiego. Zmianom towarzyszy silny świąd.
Skóra głowy:
Zmiany mają postać grudek okołomieszkowych, które często prowadzą do zniszczenia mieszków włosowych, a nawet ognisk trwałego wyłysienia.
Obsługujemy płatności