Ciało zdrowego człowieka powinno zawierać około 40 mg jodu, który w 75% powinien być skumulowany w tarczycy, gdzie zapewnia jej prawidłową pracę. Nasza tarczyca dzięki obecności jodu, produkuje tyroksynę i trójjodotyroninę - hormony, które warunkują wiele kluczowych procesów w naszym organizmie. Są to między innymi procesy odpowiadające za prawidłową pracę układu nerwowego, mięśniowego i krwionośnego oraz wpływają na przemianę materii, wzrost i rozwój intelektualny.
Dzienne zapotrzebowanie na jod jest niewielkie i wynosi około 200 mikrogramów (µg). Problem zaczyna się w chwili gdy zaczynamy się przyglądać ilości jodu w naturalnych produktach spożywczych i wodzie pitnej. Najwięcej jodu zawierają: dorsz (116µg/100g), ser biały (26µg/100g), jaja (25µg/szt.), tuńczyk (20µg/100g), wołowina (15-19µg/100g), wieprzowina (7-12µg/100g). Te wartości są niewielkie dlatego od 1997r. istnienie obowiązek jodowania soli kuchennej przy pomocy jodku potasu jak i jodanu potasu. Mimo tego pamiętaj, że zwykła sól kuchenna przegrywa w przedbiegach z solą morską, która zawiera więcej jodu oraz około 90 innych mikroelementów i dodawaj ją na koniec gotowania, aby nie zniszczyć zawartych w niej mikroelementów.
Co się dzieje z nami gdy zaczyna brakować nam jodu? Nasza tarczyca zaczyna się stopniowo powiększać, ponieważ dzięki większej powierzchni jej w stanie szybciej wchłonąć krążący w krwiobiegu jod. U dzieci niedobór jodu spowolni ich wzrost i rozwój fizyczny w okresie pokwitania oraz pogorszy ich zdolność koncentracji i zapamiętywania. U dorosłych może upośledzić funkcje rozrodcze, utrudnić utrzymanie ciąży, a w przypadku poważnych niedoborów prowadzi do niewydolności tarczycy i zahamowania wielu procesów życiowych.
Jeśli jesteś ciężarną matką pamiętaj, że od 12 tygodnia płód zaczyna wytwarzać własne hormony tarczycowe. Od tej chwili, aż do momentu zaprzestania karmienia piersią cały potrzebny mu jod będzie pobierał od matki. Dlatego upewnij się, że twoja dieta jest odpowiednio zbilansowana i zawiera źródło jodu.
Obsługujemy płatności