POKAŻ FILTRY

CENA:

OD DO

MARKA:

Żelazo

Żelazo jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowanie prawie wszystkich naszych organów i występuje we wszystkich komórkach  naszego ciała. Całkowita jego ilość w naszym ciele to 3,5 do 5 gramów.

 

Żelazo przede wszystkim występuje w hemoglobinie, wątrobie oraz szpiku kostnym, gdzie używane jest do produkcji czerwonych krwinek. Jest składnikiem mioglobiny - białka, które umożliwia mięśniom pobieranie z krwi niezbędnego do ich pracy tlenu. Pomaga w metabolizowaniu cholesterolu oraz zwalczaniu bakterii i wirusów przez nasz system odpornościowy.

 

Żelazo jest ważne, a do tego słabo wchłanialne. Najwyższą wchłanialnością żelaza wyróżnia się to zawarte w produktach zwierzęcych oscylując w obszarze 20%. Z kolei to zawarte w zbożach wchłania się zaledwie w 1-2%. Średnio, żelazo pochodzące z diety przeciętnego Kowalskiego, która łączy w sobie produkty zbożowe i mięsne, będzie się wchłaniało w około 10%. Pomimo, że wegetarianie należą do grupy ryzyka wystąpienia niedoboru żelaza, z powodu pozbawienia się najlepiej wchłanialnego źródła żelaza, to w krajach rozwiniętych nie cierpią tak często na jego deficyty.

 

W jakich produktach znajdziemy najwięcej żelaza? Najwięcej będzie miała go wątroba cielęca i wołowa, nasiona strączkowe i natka pietruszki. Na drugim miejscu znajdą się produkty pełnoziarniste, wołowina, drób i jaja. W małych ilościach znajdziemy je również w mleku i produktach mlecznych, rybach, ryżu oraz owocach i warzywach. Pamiętaj, że produkty bogate w witaminę C aż 5-krotnie zwiększą przyswajanie żelaza, natomiast fityniany, polifenole, wapń oraz fosforany (czyli produkty takie jak kawa, herbata, czekolada, białko sojowe i otręby pszenne) prawie uniemożliwią jego wchłanianie wiążąc je w nieprzyswajalne związki.

 

Niedobór żelaza to dość poważna sprawa, która często jest spowodowana dietą ubogą w produkty zawierające żelazo, zaburzeniami jego wchłaniania lub po zabiegach w których straciliśmy sporo krwi. Wraz z postępującym ubytkiem żelaza pojawi się najpierw ciągłe zmęczenie bez wyraźnego powodu, nasza cera zblednie i pojawią się sińce pod oczami. Skóra staje się szorstka a włosy łamliwe i z rozdwojonymi końcówkami. Zapamiętywanie i koncentracja staje się trudniejsza, a dzieci gorzej się uczą. Typowymi objawami niedoboru są: zawroty głowy, przyspieszenie pracy serca i oddechu, duszność podczas wysiłku, skłonność do siniaków i krwawienie z nosa. Przy postępującym niedoborze żelaza rozwinie się niedokrwistość, czyli anemia, która jest stwierdzana gdy poziom hemoglobiny we krwi spadnie poniżej 120g/l u dzieci i kobiet i poniżej 130g/l u mężczyzn.

 

Nadmiar żelaza może pojawić się w przypadku nadmiernego wchłaniania z przewodu pokarmowego, wielokrotnego przetaczania krwi lub hemochromatozy. W takim przypadku odczujemy to w postaci zaparć, wzdęć i ciemnej pigmentacji skóry. Ponadto nadmiar żelaza może doprowadzić do zaburzeń hormonalnych, marskości wątroby, kardiomiopatii  oraz cukrzycy.

SORTUJ
PRODUKTÓW NA STRONIE

Niedobór i nadmiar żelaza w organizmie

Czy suplementować żelazo pomimo braku choroby?

Data dodania: 12-05-2016

Obsługujemy płatności

logotypki_29.jpg
logotypki_30.jpg
logotypki_31.jpg
logotypki_32.jpg
logotypki_33.jpg
logotypki_34.jpg
logotypki_35.jpg
logotypki_36.jpg
logotypki_37.jpg
logotypki_38.jpg
logotypki_39.jpg
logotypki_41.jpg
logotypki_42.jpg

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera