POKAŻ FILTRY

CENA:

OD DO

MARKA:

E - Witamina

Witamina E to tak naprawdę grupa związków w skład której wchodzą tokoferole oraz tokotrienole. Są to główne antyoksydanty naszego organizmu, które chronią nasze komórki przed stresem oksydacyjnym i dbają o prawidłową przepuszczalność błon komórkowych. Ponieważ są rozpuszczalne tłuszczach, nie są codziennie wypłukiwane z organizmu, lecz są magazynowane w nadnerczach i tkance tłuszczowej.

 

Witamina E jest nazywana “witaminą płodności” ponieważ w okresie ciąży jest niezbędna do prawidłowego rozwoju płodu oraz odpowiada za produkcję nasienia u mężczyzn (stąd jej wykorzystanie w leczeniu męskiej niepłodności).

 

Witamina E jest bardzo ważna dla sportowców ponieważ oprócz swoich właściwości antyoksydacyjnych, bierze czynny udział w dostarczaniu składników odżywczych do komórek, wzmacnia naczynia krwionośne oraz odpowiada za prawidłową wydolność mięśni.

 

Ponadto, ze względu na swoje właściwości przeciwdziałające zlepianiu się płytek krwi (przeciwdziałając zakrzepom) oraz rolę w utrzymywaniu serca w dobrej kondycji nie powinno jej zabraknąć w diecie osób starszych. Pamiętajmy również, że jest wykorzystywana przy leczeniu miażdżycy.

 

Produkty bogate w witaminę E to: zielonolistne warzywa, oleje roślinne, orzechy, marchewka, kiełki pszenicy, jajka i mleko.

 

Niedobory witaminy E występują niezwykle rzadko, i tak jak w przypadku witaminy C, zapotrzebowanie na nią będzie większe jeśli palimy papierosy bądź stosujemy antykoncepcję hormonalną. Jeśli dochodzi do jej niedoborów to w wyniku zaburzeń wchłaniania tłuszczy i u osób z zespołemBassena-Kornzweiga.


Objawy niedoboru witaminy E to: osłabienie koncentracji, pogorszenie wzroku, osłabienie oraz zaburzenia funkcjonowania mięśni szkieletowych, niedokrwistość, bezpłodność oraz wszesne starzenie się skóry.


A nadmiar witaminy E? W przypadku jej nadmiaru jest metabolizowana i wydalana w z organizmu, jednakże w przypadku ciągłego spożywania suplementów zawierających jej duże dawki mogą nastąpić: bóle głowy, zmęczenie, zaburzenia widzenia, osłabienie mięśni. Natomiast w przypadku kobiet ciężarnych nadmiar witaminy E może być szkodliwy dla płodu.

SORTUJ
PRODUKTÓW NA STRONIE

Witamina E i tokoferole

To co każdy z nas powienien wiedzieć o witaminie E.

Data dodania: 03-05-2016

Obsługujemy płatności

logotypki_29.jpg
logotypki_30.jpg
logotypki_31.jpg
logotypki_32.jpg
logotypki_33.jpg
logotypki_34.jpg
logotypki_35.jpg
logotypki_36.jpg
logotypki_37.jpg
logotypki_38.jpg
logotypki_39.jpg
logotypki_41.jpg
logotypki_42.jpg

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera