POKAŻ FILTRY

CENA:

OD DO

MARKA:

Kolagen

O kolagenie od kilku lat jest dość głośno. Widzimy coraz więcej kremów i suplementów diety zawierających kolagen. Ale czym tak naprawdę jest?

 

Kolagen to biologicznie aktywne białko, które stanowi aż 30% masy całego ciała. Wyróżnia się niebywałą odpornością na rozciąganie i jest elementem budulcowym ścięgien, stawów, chrząstek, zębów, kości i naczyń. Jest również odpowiedzialny za sprężystość, jędrność, prawidłowe nawilżenie i odbudowę komórek skóry (w tym za zabliźnianie ran).

 

Kolagen jest głównym białkiem tkanki łącznej z której w 60% zbudowane jest serce, a płuca i nerki aż w 90%. Innymi słowy, kolagen występuje w całym naszym organizmie spajając komórki.

 

Nasz organizm buduje kolagen z długich, spiralnych łańcuchów peptydowych w których występuje 19 aminokwasów. Najważniejszymi z nich są prolina, glicyna, hydroksyprolina i hydroksylizyna, z czego te ostatnie dwa prawie nie występują w innych białka. Do prawidłowej budowy kolagenu nasz organizm potrzebuje stałego poziomu witaminy C. Jeśli jej zabraknie synteza kolagenu zostanie zablokowana - czego efektem będzie szkorbut, choroba polegająca na uszkodzeniach skóry i błon śluzowych oraz wypadaniu zębów. Synteza kolagenu zaczyna stopniowo spadać po 25 roku naszego życia.

 

Niezwykłym trafem najlepszym kolagenem pochwalić możemy się właśnie my, Polacy. Na przełomie 1985 i 1986 roku chemicy Pracowni Badań Spółdzielczości Rybackich w Gdyni - H. Kujawa, A. Michniewiczow i M. Skrodzki dokonali przełomu.Jako pierwsi na świecie wyizolowali z rybich skór molekuły niskorzędowego kolagenu. Taki kolagen, rozpuszczony w wodzie, utrzymywał strukturę potrójnej helisy poza organizmem ryby. Mimo to, kolagen ten był niezwykle delikatny i musiał być przetrzymywany w temp. do 15°C. Dopiero w 2004 roku został opracowany kolagen, który wytrzymuje temp. do 28°C. Dlatego szukając kolagenu upewnij się, że szukasz aktywnego biologicznie kolagenu, który zachował swoja naturalną spiralną postać.

Wywiad z Jerzym Ziębą

Kilka słów na temat kolagenu i gdzie go znajdziemy.

Data dodania: 18-05-2016

Kolagen - fakty i mity

Kolagen według badań prowadzonych w jednostkach naukowych jak Collegium Medicum wpływa głównie na zdolność utrzymywania wody, elastyczność i wygląd zewnętrzny (zmarszczki). Jednak...

Data dodania: 18-05-2016

Jak powstają zmarszczki?

Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego i jak powstają zmarszczki?

Data dodania: 22-09-2015

Obsługujemy płatności

logotypki_29.jpg
logotypki_30.jpg
logotypki_31.jpg
logotypki_32.jpg
logotypki_33.jpg
logotypki_34.jpg
logotypki_35.jpg
logotypki_36.jpg
logotypki_37.jpg
logotypki_38.jpg
logotypki_39.jpg
logotypki_41.jpg
logotypki_42.jpg

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera