POKAŻ FILTRY

CENA:

OD DO

MARKA:

Nadnercza

Nadnercza to para gruczołów wydzielania wewnętrznego położona zaotrzewnowo na górze nerki. Zajmują się wydzielaniem hormonów takich jak kortyzol, aldosteron, adrenalina i noradrenalina. Ich celem jest m.in. utrzymywanie równowagi wodno-mineralnej, regulowanie przemiany węglowodanów, hamowanie procesów zapalnych i przyspieszanie metabolizmu tłuszczów.

 

Najważniejszym i głównym hormonem produkowanym przez korę nadnercza jest kortyzol, który działa antystresowo, kontroluje ciśnienie tętnicze oraz reguluje stężenie glukozy we krwi. Wydzielanie kortyzolu podlega kontroli przysadki mózgowej, która poprzez wydzielanie hormony ACTH pobudza jego produkcję przez nadnercza.

 

Niedoczynność nadnerczy może być spowodowana albo uszkodzeniem samych nadnerczy albo uszkodzeniem bądź nieprawidłowym funkcjonowaniem przysadki mózgowej. W krajach rozwiniętych główną przyczyną niedoczynności nadnerczy jest przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie kory nadnerczy.

 

Objawy niedoczynności nadnerczy:

  • ściemnienie bądź bladość skóry

  • osłabienie i uczucie zmęczenia

  • niskie ciśnienie tętnicze

  • utrata apetytu

  • hipoglikemia (zmniejszone stężenie cukru we krwi)

  • apetyt na słone pokarmy

  • nudności i wymioty

 

Pamiętaj: U osób z ciężką niedoczynnością nadnerczy może rozwinąć się tzw. przełom nadnerczowy. Jest to stan zagrażający życiu i osoba chora musi natychmiast otrzymać pomoc medyczną. Objawia się zaburzeniami świadomości aż do pełnej utraty przytomności, niskim ciśnieniem tętniczym i gorączką. Zwykle poprzedzony jest osłabieniem, nudnościami i wymiotami.

SORTUJ
PRODUKTÓW NA STRONIE
Nie znaleziono produktów spełniających wybrane kryteria

Obsługujemy płatności

logotypki_29.jpg
logotypki_30.jpg
logotypki_31.jpg
logotypki_32.jpg
logotypki_33.jpg
logotypki_34.jpg
logotypki_35.jpg
logotypki_36.jpg
logotypki_37.jpg
logotypki_38.jpg
logotypki_39.jpg
logotypki_41.jpg
logotypki_42.jpg

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera