POKAŻ FILTRY

CENA:

OD DO

MARKA:

Skóra

Czy zdajesz sobie sprawę, że twoja skóra to olbrzymi i bardzo złożony organ?

Ma powierzchnię około 2 m2, bardzo zróżnicowaną grubość (od 1,5 do 5 mm) i dzieli się na naskórek (zbudowany z 4 do 5 warstw) i skórę właściwą (zbudowana z 2 warstw), w której znajdują się receptory, nerwy, gruczoły, naczynia krwionośne i korzenie włosów. Skóra właściwa tworzy nowe komórki naskórka i jest warstwą odżywczą. To tutaj, bez przerwy tworzone są komórki naskórka, które nieuchronnie zamierają i rogowacieją, aby na końcu zostać złuszczone.

 

Poniżej skóry właściwej możemy jeszcze znaleźć tkankę podskórną, która zawiera niektóre receptory, gruczoły i tkankę tłuszczową. Jest ona swoistą warstwą izolacyjną, chroniąc nasz organizm przed nagłymi zmianami temperatury i nadmiernym wychłodzeniem.

 

Skóra pełni cały szereg istotnych funkcji z czego najważniejszą jest regulacja temperatury ciała. Poprzez rozszerzanie naczyń włosowatych przy wysokich temperaturach i ich zwężanie przy niskich jest w stanie dynamicznie reagować i utrzymywać stałą temperaturę ciała. Jeśli jednak temperatura na zewnątrz jest zbyt wysoka, przy pomocy gruczołów potowych jest w stanie skutecznie schłodzić nasz organizm, chroniąc nas tym samym przed przegrzaniem.

 

Z tego miejsca możemy opisywać cały szereg istotnych funkcji pełnionych przez skórę. Zatrzymamy się jednak przy ich wymienieniu, aby zobrazować jej znaczenie. Ponad opisaną powyżej funkcją regulacyjną temperatury ciała, nasza skóra

  • poprzez utrzymywanie kwaśnego pH na swojej powierzchni chroni nas przed drobnoustrojami,

  • pomaga w odbiorze bodźców ze środowiska zewnętrznego,

  • wchłania niektóre substancje odżywcze (np. magnez rozposzczony w wodzie),

  • syntetyzuje witaminę D3,

  • chroni nas przed promieniowaniem UV,

  • bierze udział w gospodarce wodno-elektrolitowej,

  • bierze udział w reakcji immunologicznej na przedostające się do organizmu patogeny.

 

Dieta, która poprawi stan twojej skóry powinna być bogata po pierwsze w białka (najlepiej roślinne, ponieważ nadmiar białka zwierzęcego odbije się na nas stresem) oraz kwasy omega 3,6 i 9 w odpowiedniej proporcji. Nie możemy również zapomnieć o regularnym piciu wody. Jeśli chcemy możemy dietę uzupełnić w cynk (ten znajdziemy m.in. w pestkach dyni i owocach morza), witaminę A i E oraz koenzym Q10.

Obsługujemy płatności

logotypki_29.jpg
logotypki_30.jpg
logotypki_31.jpg
logotypki_32.jpg
logotypki_33.jpg
logotypki_34.jpg
logotypki_35.jpg
logotypki_36.jpg
logotypki_37.jpg
logotypki_38.jpg
logotypki_39.jpg
logotypki_41.jpg
logotypki_42.jpg

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera