Układ sercowo-naczyniowy składa się z serca i naczyń krwionośnych. Krew jest transportowania przez naczynia krwionośne do całego ciała.
Tętnice, dostarczające krew do serca zwane są tętnicami wieńcowymi.
Kiedy tętnice wieńcowe są zablokowane przez zakrzep lub płytkę z cholesterolu, który wbudowuje się w ściany naczynia dochodzi do pogarszania ukrwienia, co może pozostawić trwałą zmianę w sercu.
Objawy: Zahamowania przepływu krwi: silny i ostry ból w centralnej częsci klatki pierisowej, który pojawia się nagle w dużym nasileniu (najważniejszy objaw). Ból może promieniować do szyi, ramion, kończyn górnych i górnej części brzucha. Atak trwa około 2 minut. Zablokowanie tętnicy wieńcowej jest częściowe lub czasowe, dochodzi do silnego bólu, zwanego angina pectoris (dusznica bolesna). Najczęściej zdarza się to po wysiłku fizycznym albo silnym zmęczeniu.
Różnica między zawałem serca a dusznicą bolesną (angina pectoris) polega na tym, że zawał serca następuje z powodu braku utlenowanej krwi i jest trwały, zabijając część mięśnia sercowego. Angina pectoris powoduje czasowe i odwracalne uszkodzenie. Ból ustaje po 1-2 minutach odpoczynku.
Inne objawy zawału serca:
Główne przyczyny zawału serca to stwardnienie tętnic i miażdżyca, powoduje zazwyczaj przez:
Obsługujemy płatności