Zator mózgowy lub zablokowanie naczynia mózgowego zachodzi wtedy, gdy przepływ krwi, która zaopatruje komórki mózgowe ustaje, powodując z braku przez 3,5 do 6 minut, tlenu i składników odżywczych śmierć neuronów.
Przyczyną zatoru może być miażdżyca, powodująca powstawanie zakrzepów krwi w różnych częściach ciała, krwotok lub przerwanie tętnicy.
Między zawałem serca i zatorem mózgowym istnieje duże podobieństwo. Różnica polega na tym, że w przypadku zawału serca umierają włókna mięniowe serca, natomiast w mózgu umierają neurony.
Tętniak to poszerzenie tętnicy z powodu osłabienia jej ściany. Tętniaki są bardzo niebezpieczne, ponieważ tam, gdzie znajdują, uciskają tkanki. Mogą doprowadzić do przerwania w tym miejscu tętnicy, powodując krwotok. Uszkodzenie zależy od miejsca, w którym zlokalizowany jest tętniak.
Jeśli tętniak znajduje się w mózgu, chory może ulec połowicznemu paraliżowi; może dojść do porażenia jednej kończyny lub jednego oka tip.
Objawy: są związane z czynnościami, wykonywanymi przez dotknięty chorobą obszar. Zaburzona jest najczęściej motoryka jednej strony ciała, włączając w to kończyny górne, nogi i mięśnie twarzy. Zaburzone mogą być również, zgodnie ze stroną zatoru, funkcje pamięci. Przykładowo, jeśli zator znajdowałby się po lewej stronie, wystąpiłby zaburzenia mowy. Chory rozpoznawałby przedmioty, lecz nie wiedziałby, jak je nazwać. Mógłby pamiętać zdarzenia z dzieciństwa lub odległej przeszłości, natomiast nie potrafiłby zapamiętać tego, co się zdarzyło wczoraj lub niedawno. Objawy te mogą zmieniać się w zależności od dotkniętego chorobą miejsca. Tylko badania neurologiczne mogłyby pomóc ocenić sytuację i umożliwić podjęcie odpowiedniego leczenia.
Przyczyny: Czynnikami zwiększającymi prawdopodobieństwo zatoru są wysokie ciśnienie krwi, otyłość, stwardnienie tętnic, cukrzyca, wiek i palenie.
Obsługujemy płatności