Istnieje ponad 100 typów wirusa HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). Niektóre z nich mogą wywoływać zwykłe brodawki, a inne nowotwory złośliwe taki jak rak szyjki macicy czy rak prącia. Szacuje się, że ponad 50% populacji przeszła zakażenie HPV. Nie jest o nie trudno, wystarczy kontakt z zainfekowanym wcześniej naskórkiem, bądź kontakt płciowy u osób aktywnych seksualnie. Szczyt częstotliwości zakażenia wirusem HPV przypada między 15 a 25 rokiem życia i spada wraz z wiekiem.
U wielu osób układ immunologiczny trzyma w ryzach wirus i pozostaje on w tzw. fazie latencji (wirus jest nieaktywny, ale i niewykrywalny przez nasz organizm) do chwili, gdy nasz układ odpornościowy przestaje prawidłowo funkcjonować. Spośród kobiet z pozytywnym wynikiem HPV, zmiany patologiczne obserwowane w materiale cytologicznym stwierdza się u zaledwie 5-10% badanych.
Zakażenie wirusem HPV zwykle przebiega bezobjawowo, dlatego jego nosiciele nie są świadomi jego obecności i może się on powoli rozprzestrzeniać. Skuteczność przeciwdziałania chorobom wywoływanym przez HPV jest uzależniona od tego jak szybko zostanie wykryta infekcja.
Wskazania do wykonania testu na obecność HPV:
profilaktyka nowotworowa oraz w chwili gdy mamy nieprawidłowe wyniki cytologii
częste kontakty seksualne z różnymi partnerami
po leczeniu dysplazji szyjki macicy i raka szyjki macicy
przy powracających stanach zapalnych dróg rodnych
przed zajściem w ciążę
Obsługujemy płatności