POKAŻ FILTRY

CENA:

OD DO

MARKA:

Gangrena

Gangrena, (inaczej zgorzel) jest szybko postępującym rozkładem tkanek wywołanym beztlenowymi bakteriami gnilnymi. Najczęściej rozwija się w nieoczyszczonych ranach oraz w płucach i jelitach. Głównym wymogiem dla rozwoju gangreny jest wilgoć i temperatura, które tworzą doskonałe warunki dla rozwoju bakterii. Pamiętaj, że w przypadku gangreny trzeba działać szybko inaczej konieczna będzie amputacja.


Wyróżniamy dwa typy gangreny:

  • Gangrena sucha (rzekoma) - w tym przypadku tkanki nie gniją lecz wysychają. Dzieje się tak z powodu upośledzenia krążenia z powodu nieleczonej cukrzycy, bądź odmrożenia.

  • Gangrena wilgotna (właściwa) - dzieli się na dwa podtypy: gangrena zwykła  (jest charakterystycznym dla gangreny procesem rozkładu tkanek) oraz gazowa (jest bardzo szybko postępującym typem choroby, który nieleczony kończy się śmiercią)


Objawy gangreny:

  • Miejscowe (pojawiają się po 4-5 dniach od przedostania się drobnoustrojów do organizmu): obrzęk wokół rany, zaczerwienienie, otaczające tkanki wydają charakterystyczne trzeszczenie podczas dotyku, pęcherze wypełnione gazem oraz płynem o zapachu zgnilizny

  • Ogólne: przyspieszenie tętna i oddechu, spadek ciśnienia krwi,gorączka do 39 stopni Celsjusza zmęczenie, możliwe utraty przytomności.


Sposoby leczenia gangreny:

  • chirurgiczne wycięcie martwych tkanek, bądź w przypadku gangreny gazowej amputacja zainfekowanej kończyny.

  • tlenoterapia hiperbaryczna

  • antybiotyki

 

Gangrenie lepiej zapobiegać niż ją leczyć. Cały sekret polega na dokładnym oczyszczeniu i dezynfekcji rany, szczególnie jeśli miała ona kontakt z glebą. Taka ranę wystarczy umyć wodą z mydłem, a następnie przemyć wodą utlenioną. Pamiętaj - wodę utleniona można stosować bezpośrednio na ranę, natomiast wszelkie maści dezynfekujące nakładamy tylko dookoła skaleczenia. Jeśli rana jest głęboka i nie jesteś pewny czy udało ci się ja dokładnie oczyścić nie ryzykuj i zgłoś się do lekarza.

SORTUJ
PRODUKTÓW NA STRONIE

Obsługujemy płatności

logotypki_29.jpg
logotypki_30.jpg
logotypki_31.jpg
logotypki_32.jpg
logotypki_33.jpg
logotypki_34.jpg
logotypki_35.jpg
logotypki_36.jpg
logotypki_37.jpg
logotypki_38.jpg
logotypki_39.jpg
logotypki_41.jpg
logotypki_42.jpg

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera