POKAŻ FILTRY

CENA:

OD DO

MARKA:

D - Witamina

Witamina D bądź “witamina słońca” w obliczu coraz to nowszych badań zyskuje na swojej wadze każdego dnia. Tak naprawdę, jest to grupa steroidowych organicznych związków chemicznych, rozpuszczalnych w tłuszczach. Są one bardziej prohormonami, które aby osiągnąć postać aktywną muszą przejść kilka przekształceń metabolicznych.

 

W naszej diecie dwie głownie występujące formy to: witamina D2 (ergokalcyferol) oraz witamina D3 (cholekalcyferol), z czego witamina D3 jest o wiele skuteczniejsza w podnoszeniu stężenia witaminy D we krwi.

 

Prawdą jest, że większość witaminy D w naszym organizmie wytwarzana jest w skórze z cholesterolu podczas działania promieni słonecznych. Niestety, częstotliwość naszej ekspozycji na słońce, intensywność promieni słonecznych, używanie kremów z filtrami UV oraz częstotliwość występowania słonecznych dni w ciągu roku ze względu na położenie geograficzne, powodują okresowe, bądź stałe deficyty witaminy D w organizmie. Dlatego wiele osób bardzo coraz częściej sięga po suplementy diety w celu uzupełnienia jej braków. 

 

Jak działa witamina D? Cóż, im więcej robimy badań, tym bardziej jesteśmy przekonani, że odgrywa znaczącą rolę w utrzymaniu naszego organizmu w dobrej kondycji. Czyniąc długa historię krótką, witamina D w odpowiednim stężeniu we krwi sprawia, że nasze zęby i kości stają się mocne, nasze mięśnie mają więcej siły, jesteśmy mniej zmęczeni, nasza skóra staje się zdrowsza, nasz układ odpornościowy funkcjonuje prawidłowo, insulina utrzymywana jest na odpowiednim poziomie a w naszych naczyniach krwionośnych odkłada się mniej cholesterolu.

 

Niedobór witaminy D to cicha epidemia. Według pewnych badań w USA aż 41% dorosłych amerykanów posiada jej niedobory. Objawiają się one w postaci biegunek, utraty apetytu, bezsenności, zaburzeń widzenia i bólu mięśni.

 

Skutki długotrwałego niedoboru są dość poważne. U dzieci może rozwinąć się krzywica, a u osób dorosłych osteoporoza. Mięśnie zaczynają słabnąć, wzrasta ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, chorób autoimmunologicznych, nowotworów oraz cukrzycy i otyłości.

 

Właściwy poziom witaminy D we krwi możemy sprawdzić za pomocą badania pokazującego poziom pochodnej witaminy D 25(OH)D, której zdrowe stężenie uważa się za zakres od 20 ng/ml do 50 ng/ml. Dr. Joseph Mercola uważa jednak, że zdrowy zakres zaczyna się od 50 ng/ml do 75 ng/ml zaś wynik poniżej 20 ng/ml to poważny jej niedobór.

 

Przedawkowanie witaminy D nie jest takie łatwe i zwykle dzieje się to w przypadku długotrwałego przyjmowania preparatów witamino-mineralnych.

Profesor Jacek Łukaszkiewicz - wszystko w witaminie D

Wyczerpujący wykład prof. Jacka Łukaszkiewicza o witaminie D. Od jej histori i budowy po możliwości jej suplementacji. 

Data dodania: 06-05-2016

Niedoceniona witamina D

Olbrzymi postęp w badaniach nad witaminą D dał efekty zdumiewające, wiemy już dziś, że witamina ta ma wpływ na każdy organ w ludzkim ciele.

Data dodania: 28-04-2016

Witamina D3 a zachorowalność na raka

Okazuje się, że witamina D gra ogromną role w zapobieganiu wystąpienia raka trzustki i jelita grubego. 

Data dodania: 28-04-2016

Obsługujemy płatności

logotypki_29.jpg
logotypki_30.jpg
logotypki_31.jpg
logotypki_32.jpg
logotypki_33.jpg
logotypki_34.jpg
logotypki_35.jpg
logotypki_36.jpg
logotypki_37.jpg
logotypki_38.jpg
logotypki_39.jpg
logotypki_41.jpg
logotypki_42.jpg

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera