POKAŻ FILTRY

CENA:

OD DO

MARKA:

A - Witamina

Witamina A (retinol) została odkryta w 1913 roku przed dwóch amerykańskich badaczy, którzy odnaleźli ją w tranie. Występuje ona obficie w produktach zwierzęcych, niemniej głównym źródłem aktywnych jej form w naszym organizmie jest występujący w roślinach beta-karoten (prowitamina A).


Witamina A to antyoksydant, który jest niezbędny w wielu procesach fizjologicznych i przyczynia się do utrzymania w dobrej kondycji naszej skóry, włosów i paznokci. To dzięki niej jesteśmy w stanie prawidłowo widzieć (szczególnie w nocy) a nasze kości i zęby rozwijają się prawidłowo. Ponadto odgrywa ważną rolę w prawidłowym wytwarzaniu kolagenu oraz wzmacnia nasz układ odpornościowy aktywując limfocyty.


Niedobory witaminy A zdarzają się niezwykle rzadko i zwykle są wywołane ubogą dietą, zaburzeniami w jej wchłanianiu, piciem alkoholu bądź nałogowym paleniem papierosów. Objawy niedoboru witaminy A to: bardzo sucha i szorstka skóra, łamliwe włosy i paznokcie, łysienie plackowate, łuszczyca,  suchość oczu, problemy z widzeniem w nocy (tzw. kurza ślepota), brak apetytu, skłonność do biegunek i złe samopoczucie.


Istnieje również możliwość zatrucia się witaminą A poprzez zjedzenie wątroby niektórych zwierząt, bądź nadmierne spożycie preparatów witaminowych. Do zatrucia dochodzi w chwili jednorazowego spożycia od 2000000 do 5000000 IU (czyli od 0,6 do 1,5 grama retinolu). Objawami takiego zatrucia są wymioty, nudności, bóle głowy, powiększenie wątroby i śledziony, żółte zabarwienie skóry i zaburzenia koordynacji mięśniowej.

SORTUJ
PRODUKTÓW NA STRONIE

Obsługujemy płatności

logotypki_29.jpg
logotypki_30.jpg
logotypki_31.jpg
logotypki_32.jpg
logotypki_33.jpg
logotypki_34.jpg
logotypki_35.jpg
logotypki_36.jpg
logotypki_37.jpg
logotypki_38.jpg
logotypki_39.jpg
logotypki_41.jpg
logotypki_42.jpg

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera