Nadżerka jest niezwykle powszechnym problemem dotykającym większość kobiet. Nie wywołuje ona charakterystycznych objawów, które dawały by jednoznaczną diagnozę. Nie mniej w niektórych przypadkach nadżerkom mogą towarzyszyć upławy o nieprzyjemnym zapachu, pieczenie i swędzenie okolic intymnych i krwawienia podczas stosunku płciowego.
Wyróżniamy dwa rodzaje nadżerek:
Nadżerka prawdziwa (ektopia): jest obszarem z ubytkiem w ochronnej pokrywie nabłonka, do którego dochodzi w wyniku urazu mechanicznego lub chemicznego, bądź w skutek toczących się stanów zapalnych.
Nadżerka rzekoma (erytroplakia): jest zastąpieniem nabłonka charakterystycznego dla części pochwowej szyjki macicy, nabłonkiem występującym w kanale szyjki macicy. Jest to najczęstsza postać nadżerki, której przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne, częste infekcje pochwy, duża ilość partnerów seksualnych oraz liczne porody.
Aby móc odróżnić nadżerkę rzekoma od prawdziwej są potrzebne badania cytologiczne i kolposkopowe. Dopiero wyniki tych dwóch badań mogą dać twojemu lekarzowi wgląd w dalszą diagnozę.
Obsługujemy płatności