Łojotok objawia się w postaci nadmiernego wydzielania łoju przez skórę. Jego przyczyną są najczęściej zaburzenia hormonalne wieku dojrzewania i zaburzenia przemiany. Innymi możliwymi przyczynami mogą być: dieta bogata w tłuszcze i węglowodany oraz niedobory witamin (A, E, B2, PP i C).
Objawy łojotoku:
szybkie przetłuszczanie się włosów,
żółta i lśniąca skóra twarzy,
możliwy łupież, który z czasem przechodzi w tłusty łupież (łupież łojotokowy),
możliwe rozwinięcie trądziku pospolitego oraz różowatego.
Jeśli mamy łojotok, to po pierwsze musimy przyjrzeć się naszej diecie i wykluczyć bardzo tłuste produkt zwierzęce, cukier, ostre przyprawy i alkohol). Następnie włączyć więcej soli mineralnych oraz surowych warzyw (zawierają błonnik i witaminę C), które pomogą w pracy jelit i uzupełnią niedobory witamin. W razie potrzeby możemy również sięgnąć po suplementy z witaminami A, E oraz B kompleks.
Stres odgrywa znaczą rolę w zmianach łojotokowych, dlatego powinno się ograniczyć sytuacje stresowe. Istotną rolę odgrywa również właściwe dotlenienie organizmu, dlatego sport na świeżym powietrzu jest bardzo wskazany, a palenie papierosów surowo zabronione.
Ponadto w trakcie leczenia łojotoku warto zwrócić uwagę na używane kosmetyki. Powinno się unikać tłustych, zatykających pory kosmetyków oraz szamponów i żeli pod prysznic, które przesuszają skórę głowy i zmuszają ją tym samym do intensywnej produkcji sebum.
Obsługujemy płatności