POKAŻ FILTRY

CENA:

OD DO

MARKA:

Marskość wątroby

Marskość wątroby (inaczej zwłóknienie wątroby) jest postępującym procesem, w którym dochodzi do wyrodnień, martwicy komórek oraz zastępowania komórek wątroby włóknami tkanki łącznej, aż do chwili, gdy będzie ich więcej niż właściwych komórek wątroby. Postępujący rozrost tkanki łącznej może również doprowadzić do powstania rozrostu guzowatego. Przyczynami marskości wątroby mogą być wirusy, substancje toksyczne (alkohol) i niektóre leki, niedobory żywieniowe i przewlekłe niewydolności krążenia.

 

Efektem zmian w tkankach wątroby jest nie tylko upośledzenie funkcji wątroby i utrudnienia w odpływie żółci. Zwiększone zostaje również ciśnienie żylne w żyle wrotnej, które warunkuje gromadzenie się płynu przesiękowego w jamie otrzewnej i zmniejsza przepływ krwi przez wątrobę sprzyjając powstawaniu obrzęków w dolnej części ciała.

 

Ponieważ diagnozowanie zwłóknienia wątroby opiera się na podstawie objawów, wywiadzie i ocenie historii chorób pacjenta, a u wielu pacjentów we wczesnym stadium choroby nie ma żadnych objawów, marskość wątroby przez długi czas może być niewykryta. diagnoza najczęściej następuje w jej późnym stadium, gdy nasilają się charakterystyczne objawy.

 

Wczesne objawy marskości wątroby:

  • zaczerwienienie dłoni,

  • czerwone plamki pojawiające się na górnej połowie ciała,

  • zwłóknienie ścięgien w rękach,

  • utrata apetytu oraz nietolerancja na pokarmy tłuste, smażone i pieczone

  • skłonność do zaparć przeplatanych biegunkami

  • ociężałość i nasilająca się senność

  • pobolewania w prawym podżebrzu.

  • skłonność do krwawień z błon śluzowych (np. podczas mycia zębów)

  • ciemniejsze zabarwienie moczu

 

Ponieważ uszkodzenia wątroby są nieodwracalne, leczenie marskości wątroby polega na zahamowaniu rozwoju choroby. Niezwykle istotne jest to jak szybko zostanie postawiona diagnoza i zostanie podjęte leczenie. Leczenie można wesprzeć poprzez odpowiednią dietę ograniczającą spożycie dużych ilości tłuszczy i całkowitym wyeliminowanie substancji hepatotoksycznych (alkohol i paracetamol). Dietę dobrze uzupełnić w witaminy i sole mineralne.

SORTUJ
PRODUKTÓW NA STRONIE

Obsługujemy płatności

logotypki_29.jpg
logotypki_30.jpg
logotypki_31.jpg
logotypki_32.jpg
logotypki_33.jpg
logotypki_34.jpg
logotypki_35.jpg
logotypki_36.jpg
logotypki_37.jpg
logotypki_38.jpg
logotypki_39.jpg
logotypki_41.jpg
logotypki_42.jpg

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera