Łuszczyca jest chorobą polegającą na zbyt szybkim rozmnażaniu się i nieprawidłowym dojrzewaniu komórek naskórka, przez co dochodzi do intensywnego rogowacenia niektórych obszarów na skórze. Choroba ta nie jest zakaźna.
Objawy:
Na skórze pojawiają się zmiany w kolorze czerwonym, pokryte perłowymi łuskami. Są wrażliwe, mogą krwawić. Pojawiają się na łokciach, kolanach, ramionach, rękach, nogach, klatce piersiowej, brzuchu, pachwinach, szyi, uszach.
Paznokcie rąk i stóp tracą połysk, stają się sztywne i łamliwe.
Przyczyny łuszczycy:
Nie są znane, jakkolwiek łuszczyca z pewnością ma podłoże psychosomatyczne, ponieważ zmiany często pojawią się w sytuacjach stresowych. Ze schorzeniem tym wiąże się utrata wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (t.j. Omega-3, Omega-6 i Omega -9). Prawidłowy rozwój komórek uzależniony jest od wpływu dwóch substancji, tzw. cyklicznego AMP oraz GMP. Jeżeli równowaga między tymi substancjami zostaje zburzona, rozwój komórek naskórka wymyka się spod kontroli i w rezultacie pojawia się łuszczyca.
Stwierdzono, że zachwianie tej równowagi mogą spowodować toksyczne aminokwasy, pojawiające się w efekcie nieprawidłowego trawienia białek (powodowanego przez bakterie). Powstawanie tych toksycznych substancji blokuje i pomaga zapobiegać łuszczycy witamina A (beta-karoten).
Obsługujemy płatności