Reumatyzm to bardzo szerokie określenie obejmujące różne choroby zapalne tkanek łącznych o podłożu autoimmunologicznym. Pod określeniem reumatyzmu możemy znaleźć aż 200 różnych chorób podzielonych na 10 różnych grup głównych i mniejsze podgrupy.
Powodem dla którego tak wiele różnych chorób nazywamy powszechnie “reumatyzmem” są wspólne objawy - bóle i obrzęk stawów oraz częste ograniczenie ich ruchomości.
Ponieważ rozmawiamy o całeju grupie chorób mamy doczynienia również z całą grupą czynników, które mogą być ich przyczynami. Najczęściej są to jednak przyczyny o podłożu genetycznym, zaburzenia w funkcjonowaniu układu odpornościowego oraz nowotwory
Jak rozpoznać reumatyzm?
Osoba chora najczęściej ma bardzo podwyższone OB (wskaźnik zachodzenia procesów zapalnych) oraz wysokie stężenie białek ostrej fazy (tzw. CRP, białek produkowanych przez w przypadku infekcji). Osoby chore mogą również mieć objawy anemii oraz obniżoną ilość białych krwinek. Ostatecznie stosuje się badania RTG, aby zlokalizować możliwie zachodzące zmiany w tkankach.
Ponieważ nie udało się opracować skutecznej metody leczenia reumatyzmu a zmiany, które zaszły w stawach są nieodwracalne reumatyzm leczony jest objawowo. Najczęściej zaczyna się od leków immunosupresyjnych i glikokortykoidów, po których przeprowadzana jest plazmafereza (wymiana osocza). Nie mniej w trakcie leczenia największą rolę odgrywają: ćwiczenia fizyczne, masaże i zdrowa dieta.
Obsługujemy płatności