Trądzik młodzieńczy, jak sama nazwa wskazuje, występuje w okresie pokwitania. Powodowany jest przez zaburzenia hormonalne, które wywołują nadmierną produkcję łoju przez gruczoły łojowe. do tego dochodzi rogowaciejące komórki, które zamykają ujście przewodów łojowych.
Powstające wągry i stany zapalne mogą utrzymywać się przez bardzo długi okres i mogą zostawić po sobie widoczne blizny.
Pomimo zaburzeń hormonalnych, które są głównym powodem występowania trądziku młodzieńczego, to do powstawania zmian może dodatkowo przyczyniać się zła dieta i nieodpowiednia higiena.
Z diety powinniśmy wykluczyć mleko, lody, śmietanę, czekoladę, produkty bogate w cukier oraz tłuste i ostre potrawy. Co do higieny skóry trądzikowej trzeba unikać przesuszania skóry (ponieważ zaczyna ona jeszcze intensywniej produkować łój), nie wolno szorować bezpośrednio zmian skórnych lecz delikatnie je myć.
Leczenie trądziku jest różne, w zależności od jego nasilenia. Najbardziej intensywne przypadki wymagają leczenia antybiotykowego bądź hormonalnego. Z tymi mniej zaostrzonymi z pomocą przyjdą kremy z witaminą A (retinolem) oraz dermokosmetyki.
Obsługujemy płatności