POKAŻ FILTRY

CENA:

OD DO

MARKA:

Przywry

Przywry - wnętrzniaki - trematoda - najgorsze pasożyty - wątroby i woreczka żółciowego.

 

Mają płaskie ciało o długości 20 - 30 milimetrów i szerokości 8-12 milimetrów, zaopatrzone w przyssawkę lub dwie. Najczęściej występujące rodzaje przywr to: ludzka przywra jelitowa i przywra wątrobowa (zwana motylicą wątrobową), przywra wątrobowa owcza i trzustkowa bydlęca.

 

Wbrew temu, co sugerują nazwy, zarówno przywra owcza jak i bydlęca występuje u ludzi.

Zarazić się można po wypiciu wody, pochodzącej ze stojących zbiorników wodnych lub zjedzeniu roślin podlewanych wodą, zawierającą larwy.

 

Trafiając do przewodu pokarmowego, larwy przywr wnikają do przewodów żółciowych, pęcherzyka żółciowego lub innych narządów i tkanek wraz ze strumieniem krwi lub przez otrzewną. Przenikają wówczas przez ściankę jelit do jamy brzusznej, kierują się ku wątrobie, wcierają się do tkanki a potem w przewody żółciowe, gdzie po 3-4 miesiącach zaczynają składać jaja.

 

Podczas przemieszczania młode przywry mechanicznie uszkadzają tkanki człowieka. Zatykając przewody żółciowe wywołują tzw. żółtaczkę mechaniczną; toksyny wydzielane przez przywry uszkadzają wątrobę, powodują martwicę i ropienie organu.


Objawy zakażenia przywrami: ogólna niedyspozycja, bóle głowy, osłabienie apetytu, pokrzywka, alergie pokarmowe i skórne, bóle brzucha, ostre i przewlekłe zapalenie wątroby, gorączka, duszność, wodobrzusze, wysadzenie gałek ocznych.

 

Wątroba staję się twarda i powiększona; możliwe jest takżę powiększenie śledziony. Po pewnym czasie ostre objawy ustępują i zakażenie przechodzi w postać przewlekłą. Występują cykliczne ataki bólu oraz chroniczne zapalenie wątroby. Rozpoznanie choroby opiera się na wykryciu cyst w kale lub stwierdzeniu przeciwciał we krwi.

 

Pamiętaj, że muchy, szczury, myszy a także prusaki mogą przenosić cysty pasożyta.

SORTUJ
PRODUKTÓW NA STRONIE
Nie znaleziono produktów spełniających wybrane kryteria

Obsługujemy płatności

logotypki_29.jpg
logotypki_30.jpg
logotypki_31.jpg
logotypki_32.jpg
logotypki_33.jpg
logotypki_34.jpg
logotypki_35.jpg
logotypki_36.jpg
logotypki_37.jpg
logotypki_38.jpg
logotypki_39.jpg
logotypki_41.jpg
logotypki_42.jpg

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera