Witamina D3 kontra rak trzustki
Rak trzustki jest chyba najgroźniejszym z nowotworów - w momencie diagnozy jest praktycznie nieuleczalny, zabija wyjątkowo szybko - jedynie co czwarta osoba przeżywa rok od diagnozy, a co dwudziesta - pięć lat. Dla porównania, ponad 90% pacjentów przeżywa ponad 5 lat w przypadku wcześnie wykrytego raka prostaty. W praktyce więc jedynym sposobem obrony przed rakiem trzustki jest nie dopuszczenie do jego rozwoju.
W omawianym badaniu przebadano 120 000 osób, analizując wpływ spożycia witaminy D3 na ryzyko zachorowania. Okazało się, że wraz ze wzrostem spożycia, ryzyko malało - osoby spożywające ponad 600 IU dziennie chorowały o ponad 40% rzadziej niż te, które spożywały poniżej 150 IU. Wykres był dość liniowy, co oznacza, że prawdopodobnie dalsze zwiększenie spożycia przyczyniłoby się do jeszcze większego spadku - nie przeprowadzono jednak dalszych obliczeń, ponieważ uważano wtedy, że zapotrzebowanie dorosłego człowieka wynosi 400 IU. Dziś wiadomo, że jest ono o wiele wyższe, być może nawet dziesięciokrotnie - jeśli wykres zachowałby liniowość, mogłoby to oznaczać możliwość całkowitego wyeliminowania raka trzustki poprzez masową suplementację [1].
Witamina D3 chroni przed rakiem jelita grubego
Od dawna podejrzewano, że witamina D3 może chronić przed rakiem jelita grubego. Jednak badanie, w którym podawano suplementy nie wykazały działania ochronnego.
Jak się okazało, podawano niewłaściwe dawki - jedynie 200 IU. W ciągu zaledwie 10 minut opalania się nasze ciało jest w stanie wyprodukować 20 000 IU tej witaminy, a więc sto razy więcej - nic dziwnego, że takie homeopatyczne dawki nie przyniosły efektu. Zastanawiać się można, kto decyduje o przeprowadzeniu takich badań - nie wnoszą one nic, oprócz horrendalnych kosztów (zaangażowano ponad 36 tysięcy pacjentów), zabierają też energię pracowników, która mogłaby być wykorzystana na sprawdzenie skutków suplementacji dawkami które wywierają widoczny wpływ na organizm ludzki.
Jest o co walczyć - w omawianym badaniu porównano poziom witaminy D3 we krwi osób chorych oraz zdrowych. Osoby mające poziom powyżej 37 ng/ml miały o połowę niższe ryzyko zachorowania niż osoby, które miały wynik poniżej 12 ng/ml. Zależność była liniowa - większość naukowców zajmujących się witaminą D3 uważa, że optymalny poziom jest pomiędzy 50 a 70 ng/ml, co oznacza, że prawdopodobnie efekt ochronny byłby jeszcze wyższy [2].
Bibliografia:
Jennifer Warner, Vitamin D May Cut Pancreatic Cancer, www.webmd.com/cancer/pancreatic-cancer/news/20060912
Gorham ED, Optimal vitamin D status for colorectal cancer prevention: a quantitative meta analysis, http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17296473
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą antyoksydantów oraz ekologicznej żywności.
Obsługujemy płatności