Ciemna strona światła w nocy

« Powrót

CIEMNA STRONA ŚWIATŁA W NOCY

Wpływ światła na rozwój raka.


Jednym z najważniejszych odkryć odnośnie raka jest to, że niski poziom melatoniny we krwi drastycznie zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów. Melatonina kontroluje gen odpowiedzialny za utrzymanie cykli życiowych komórek w organizmie w ryzach. Innymi słowy, im mniej melatoniny zostanie wydzielone w ciągu nocy, tym bardziej prawdopodobne jest wydłużenie cyklu życia komórek i zamiana ich w komórki nowotworowe.

 

Szczegółowe badania na ten temat przeprowadził David E.Blask z Instytutu Badawczego im. Mary Imogene Bassett w Cooperstown. Blask wykazał, że nawet niewielkie ilości światła w nocy zakłócają naturalne rytmy biologiczne,które powodują spadek produkcji melatoniny. Blask prowadził badania nad rakiem ponad 30 lat i skupił się głównie na badaniu działania melatoniny. Odkrycia, że melatonina hamuje wzrost raka a światło hamuje produkcję melatoniny, mają fundamentalne znaczenie w odniesieniu do leczenia nowotworów i zapobieganiu powstawania raka. Według  Blaska, melatonina jest podstawowym sygnałem przekazującym rytmiczne informacje o środowiskowych cyklach światła i ciemności do wszystkich komórek w organizmie w tym również nowotworowych.

 

W mroku, wysoki poziom melatoniny uwalnianej przez szyszynkę blokuje zdolność nowotworów do użycia kwasu linolowego i przemiany go w 13HODE (kwas hydroksy-oktadekadienowy). Gdy jednak wystawimy się na działanie światła, poziom melatoniny jest bardzo niski, a guzy nie są już chronione przez melatoninę przed pobudzającym rozwój nowotworów działaniem kwasu linolowego.


Innymi słowy, wystawianie się na sztuczne światło w porze nocnej rozregulowuje zegar komórkowe w naszych mózgach. Światło zaświecone nocą natychmiast wyłącza produkcję melatoniny, a tym samym ułatwia rozwój nowotworu.

Obsługujemy płatności

logotypki_29.jpg
logotypki_30.jpg
logotypki_31.jpg
logotypki_32.jpg
logotypki_33.jpg
logotypki_34.jpg
logotypki_35.jpg
logotypki_36.jpg
logotypki_37.jpg
logotypki_38.jpg
logotypki_39.jpg
logotypki_41.jpg
logotypki_42.jpg

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera