Unikalność kwasów omega-3

« Powrót

Omega-3 a zmęczenie

Nikt na dobrą sprawę nie wie, czym naprawdę jest zespół przewlekłego zmęczenia - najprawdopodobniej jest to cała grupa schorzeń o zbliżonych objawach. Mają jednak cechy wspólne, co każe przypuszczać, że mają też wspólną przyczynę. Jedna z mocniejszych teorii dotyczy roli wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, zwłaszcza omega 3, których niedobory są jedną z głównych przyczyn wielu chorób cywilizacyjnych.


Grupa pacjentów, cierpiąca na przewlekłe, nie zanikające pomimo wypoczynku odczucie wyczerpania i otępienia, z towarzyszącymi bólami mięśni i depresją została losowo podzielona na dwie grupy - jedna z nich otrzymała kapsułki zawierające kwasy omega 3, druga - identycznie wyglądające kapsułki placebo. Stan zdrowia porównano po miesiącu oraz po 3 miesiącach. Po miesiącu 74% pacjentów otrzymujących omegi oraz 23% otrzymujących placebo stwierdziło, że czuje się lepiej - przy czym u osób otrzymujących prawdziwe kapsułki poprawa była dużo większa. Po kolejnych 2 miesiącach już 85% pacjentów uzupełniających omega 3 czuło ciągle zwiększającą się poprawę, podczas gdy w grupie placebo odsetek spadł do 17%.


Wynika z tego, że terapia omega 3 daje szybkie i trwałe rezultaty, bez żadnych efektów ubocznych, pozwalając jednocześnie zmniejszyć ryzyko innych schorzeń cywilizacyjnych [1].

 

 

Omega-3 a nerwice

Dziesiątki niezależnych badań wykazały, że coraz powszechniejsze w naszym społeczeństwie niedobory omega 3 są główną przyczyną epidemii "chorób cywilizacyjnych" - zawałów, nowotworów czy depresji. Niestety, zamiast sięgnąć do sedna problemu i uzupełnić ten niedobór, często "zalecza" się schorzenie, które pojawiło się jako pierwsze. Co więcej, zaleczanie samo w sobie jest mało skuteczne - nie ma trwałego lekarstwa na depresję czy miażdżycę. Jednym ze schorzeń, które uważa się za wywołane między innymi przez niedobory kwasów omega 3, jest nerwica i towarzyszące jej stany lękowe. Aby sprawdzić, czy suplementacja jest skutecznym lekarstwem, a także czy pozwoli ona uniknąć innych problemów zdrowotnych, grupę studentów podzielono na dwie grupy. Jedna otrzymywała kwasy omega 3, druga - identycznie wyglądające tabletki placebo. Zbadano zarówno poziom stresu i stanów lękowych, odczuwanych przez studentów podczas egzaminów, zmierzono też poziom czynników prozapalnych we krwi, uważanych za głównego winowajcę wielu problemów zdrowotnych.


Po 3 miesiącach grupa, która otrzymywała omega 3, miała nie tylko obniżone o 20% współczynniki stresu i stanów lękowych, ale także bardzo wyraźną zmianę w poziome substancji prozapalnych. Zmiany stanu zdrowia miały charakter postępujący, co oznacza, że dłuższa suplementacja najprawdopodobniej przyniosłaby dalszą poprawę. Wynika z tego, że suplementacja nie tylko pozwala trwale wyleczyć chorobę, ale również zapobiega wielu innym chorobom w przyszłości [2].

 

 

Omega-3 a ryzyko zawału serca

Pacjentów którzy przeżyli zawał serca podzielono na dwie grupy - jedna z nich otrzymywała zalecenie spożywania omega 3, druga była grupą kontrolną. Po 2 latach sprawdzono efekty terapii. Osoby spożywające omega 3 miały o 29% niższą śmiertelność - czyli niższe ryzyko zgonu o niemal jedną trzecią. Tak dramatyczna różnica może być odpowiedzią na zagadkę długowieczności w krajach takich jak Szwecja czy Japonia [3].

 

 

Omega-3 a depresja

Grupa pacjentów z depresją dwubiegunową otrzymała placebo lub kapsułki z kwasami omega 3. Zmierzono im poziom depresji w skali HRSD, po 3 miesiącach porównano wyniki obydwu grup. Osoby zażywające omega 3 miały spadek około 5 punktów, z niemal 15 na poniżej 10, co w praktyce oznacza przejście ze stanu średniej depresji w lekką, na granicy normalności. Poprawa była liniowa, co oznacza, że dalsza suplementacja prawdopodobnie przyniosłaby dalszą poprawę. W grupie placebo poprawa była bardzo niewielka i jedynie na początku badania, potem stan zdrowia stopniowo wracał do wartości startowej [4].

 

 

 

Źródła:

  1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2270749

  2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21784145

  3. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2571009

  4. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16388069

 
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą olejków eterycznych i perły księżniczki.

Obsługujemy płatności

logotypki_29.jpg
logotypki_30.jpg
logotypki_31.jpg
logotypki_32.jpg
logotypki_33.jpg
logotypki_34.jpg
logotypki_35.jpg
logotypki_36.jpg
logotypki_37.jpg
logotypki_38.jpg
logotypki_39.jpg
logotypki_41.jpg
logotypki_42.jpg

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera